Práca ohrozuje dávky poskytované ŤZP (3)
ČO JE TO DÁVKOVÁ PASCA A ČO (NE)ROBIŤ, ABY STE V NEJ NEUVIAZLI? ● UŽ AJ MINIMÁLNA MZDA „UKRADNE“ HENDIKEPOVANÉMU ŠTÁTNE PRÍSPEVKY ● VYŠŠIA MZDA KRÁTI PRÍSPEVOK NA ASISTENCIU A ZVYŠUJE PRÍPLATOK PRI KÚPE NOVEJ POMÔCKY ●
V prvých dvoch rozhovoroch sme vysvetlili princíp možného krátenia či dokonca zrušenia vyplácania dávok ťažko zdravotne postihnutým osobám. V tomto záverečnom s Tiborom Köbölom, externým poradcom portálu vozickar.sk pre oblasť legislatívy v sociálnom práve tieto informácie spojíme do jedného celku a ponúkneme presný výpočet, kedy výška príjmu z práce už začne ohrozovať poskytované príspevky.
- V úvode prvého rozhovoru sme naznačili, že človek môže sám sebe poškodiť tým, že je aktívny. Začne pracovať, no v konečnom dôsledku zastavením vyplácania viacerých príspevkov príde v ročnom úhrne o viac ako zarobil. Vyjadrite sa, prosíme vás, otvorene a priamo, k tejto hrozbe a konkrétne upozornite na možné riziká.
– Máte pravdu, táto problematika je citlivá aj z pohľadu tzv. dávkovej pasce. Krátenie a odňatie príspevkov v dôsledku vyššieho príjmu mnohokrát dostáva ľudí so zdravotným postihnutím do ťažko riešiteľnej situácie. Majú si vybrať, či sa zamestnať a privyrobiť si niekoľko eur alebo ostať sedieť doma. Ak pôjdu pracovať, musia rátať so zvýšenými nákladmi na cestovanie, oblečenie, stravovanie a navyše stratia ešte aj príspevky. Keď si toto všetko zrátajú, tak mnohokrát je rozdiel taký minimálny, že je lepšie neprijať ponuku na zamestnanie.
- Buďte konkrétny – podporte svoj v predošlej odpovedi vyslovený názor presnými číslami.
– Samozrejme, ponúkam jednoduchý príklad. Trojnásobok životného minima je 594,27 eura (výška životného minima je 198,09 eura – pozn. autora). Priemerný invalidný dôchodok, podľa štatistických údajov Sociálnej poisťovne, k 31. 7. 2015 je na úrovni 353,09 eura. Rozdiel medzi týmito sumami je 241,18 eura. Osoba so zdravotným postihnutím teda nemôže dostať za svoju prácu ani len minimálnu mzdu (tá je v roku 2015 vo výške 380 eur – pozn. autora) bez toho, aby neprišla o príspevky na benzín, ošatenie a pod. A pritom je logické, že ak človek bude pracovať, musí rátať už so spomínanými zvýšenými osobnými výdavkami.
- A čo v prípade, že hendikepovaný bude mať výraznejšie vyšší zárobok ako je minimálna mzda?
– Pokiaľ sú poberateľmi príspevku na osobnú asistenciu, nie sú na tom lepšie ani viac zarábajúci ľudia s postihnutím. Napríklad samostatne žijúcej osobe veľmi rýchlo vyskočí príjem nad štvornásobok životného minima. V tomto prípade si treba uvedomiť, že do príjmu je zarátaný aj invalidný dôchodok. Aj tentokrát budem matematicky presný – štvornásobok životného minima je 792,36 eura, preto príjem danej osoby nesmie presiahnuť 439,27 eura. Vieme totiž, že už pri príjme nad 241,18 eura príde človek o príspevky na zvýšené výdavky a nad sumu 439,36 eura už je krátená aj osobná asistencia. Nezabúdajme, že s takým príjmom aj na všetky pomôcky si postihnutý bude priplácať viac.
- Má štát vôbec záujem, aby sa hendikepovaní ľudia zamestnali, alebo ich chce týmito pravidlami donútiť, aby sedeli doma a ne…?
– Právom si môžeme klásť otázku, že do akej miery je tento systém pravidiel motivačný a do akej miery je v rozpore s cieľom zákona. Zákon totiž má za cieľ podporiť sociálne začlenenie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím do spoločnosti za jej aktívnej účasti pri zachovaní jej ľudskej dôstojnosti za podmienok a v oblastiach ustanovených zákonom.
Poznámka: Pri spracovávaní tejto série rozhovorov sme zvažovali, či zverejňovať aj citácie zákona, ktoré stanovujú podmienky čerpania konkrétne spomínaných peňažných príspevkov. Prišli sme však k záveru, že ak by došlo k zmene daných podmienok, naše informácie by sa stali zavádzajúce. Preto ponúkame odkaz na právny a informačný portál, kde si každý môže nájsť aktuálne znenie zákona, ktorý ho zaujíma. Je to stránka Slov-Lex: https://www.slov-lex.sk/domov.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/praca-ohrozuje-davky-poskytovane-tzp-2/
https://www.vozickar.info/praca-ohrozuje-davky-poskytovane-tzp-1/
Kto je kto
Tibor Köböl je sociálny pedagóg. Patrí medzi trojicu zakladateľov občianskeho združenia Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, je členom jej výkonného výboru, ako aj jej zamestnancom poskytujúcim špecializované sociálne poradenstvo. Venuje sa obhajobe práv osôb so zdravotným postihnutím ako podpredseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím SR, aj ako člen Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím (za telesné postihnutia) pri Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, či ako člen viacerých pracovných skupín pri týchto subjektoch.