Náučný chodník Stratenský kaňon je prístupný aj pre vozičkárov
ČLÁNOK PONÚKA: Prehliadku turistickej lokality prístupnej aj pre vozičkárov, ktorá má charakter náučného chodníka s deviatimi informačnými panelmi osadenými na skalách. Stratenský kaňon nájdete v prírodnej rezervácií Stratená, ktorá je súčasťou Slovenského raja.
Možnosti vozičkárov „naživo“ obdivovať krásy slovenskej prírody sú značne obmedzené. Ešte v roku 2015 sme predstavili projekt Tatry bez bariér, ktorý má osem trás. Po každej z nich sme sa (na papieri) poprechádzali v samostatných príspevkoch a všetky sú pre vozičkárov sprístupnené aj tohto roku. Informácie o nich nájdete v sekcii Cestovanie.
Nedávno (9. augusta) sme aktualizovali a objektivizovali aj možnosti zúčastniť sa prehliadky Bystrianskej jaskyne v invalidnom vozíku. A tentokrát pozývame na návštevu Slovenského raja. Náučný chodník Stratenský kaňon je totiž ako prvý na Slovensku sprístupnený aj pre vozičkárov. Nachádza sa v Národnej prírodnej rezervácií Stratená, medzi osadou Dobšinská ľadová jaskyňa a obcou Stratená. Lokalizácia: Košický kraj, okres Rožňava, Stratená GPS: N48°52’16“, E20°20’18“.
▲ Nenáročnú prechádzku zvládne vozičkár aj bez asistenta
Stratenský kaňon je súčasťou značeného turistického a cykloturistického chodníka. Najvýhodnejší nástup na náučný chodník je z parkoviska pri východnom portáli cestného tunela. Dĺžka trasy je 1,1 kilometrov s desiatimi zastávkami. Chodník po spevnenej ceste prechádza kaňonovitým úsekom horného toku riečky Hnilec. Kolmé svahy kaňonu charakteristické pre celý Slovenský raj sú plné zaujímavých skalných dutín, otvorov a jaskýň. Tie však nie sú prístupné verejnosti a nevedú k nim ani turistické chodníky. Keďže prevýšenie úseku je len do dvoch metrov, túto nenáročnú prechádzku zvládne vozičkár aj bez asistenta za 15 až 30 minút.
Na chodníku je v skalách osadených deväť náučných panelov vo výške čitateľnej predovšetkým pre vozičkárov. Návštevník sa z panelov dočíta o geológii Slovenského raja, vzniku roklín, jaskýň, flóre a faune v doline rieky Hnilec. Dozvie sa tiež základné informácie o histórii územia, ako aj o turisticky atraktívnych lokalitách v južnej časti národného parku.
Stará asfaltová cesta premosťuje riečku Hnilec ôsmimi zväčša drevenými mostami. A priamo z kaňonu vedie jedna z prístupových turistických ciest na dominantný vyhliadkový bod územia – vrch Havrania skala (1 151 metrov n/morom).
▲ Cez Stratenský kaňon niekedy kľučkovali autá
Stratenský kaňon, vymodelovaný horným rokom rieky Hnilec, je súčasťou Stratenskej doliny, ktorá má 14 kilometrov. Tiahne sa popri rieke od osady Dobšinská ľadová jaskyňa cez Stratenú až po Dedinky, kde sa roztvára do šírky pri vodnej nádrži Palcmanská Maša. Samotný kaňon však začína (alebo končí) približne kilometer na západ od Stratenej. Ponúka prechádzku po rovine s výhľadom na kolmé vápencové bralá, ktoré sú typické pre Národnú rezerváciu Slovenský raj.
Týmto úsekom až do roku 1972 jazdili autá. Rieka Hnilec, ktorá v kaňone vytvára početné meandre, však bola pre cestnú premávku problematická. Počas dvoch kilometrov totiž prechádza z jednej strany cesty na druhú osemkrát. Zvyšovanie frekvencie premávky a nároky na údržbu mostov nakoniec dospeli k rozhodnutiu cestu odkloniť vybudovaním tunela. Do prevádzky bol daný v roku 1972.
Pokiaľ vstupujete do kaňonu z východnej či západnej strany, vždy uvidíte tunelový portál, ktorým sa pre vodičov skrátil dvojkilometrový úsek s úzkou cestou plnou zákrut na 325 metrov priamej jazdy gemerským podzemím. Stratenský kaňon sa tak otvoril turistom. Dnes je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Stratená.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/africke-safari-pre-vozickarov/
https://www.vozickar.info/bystrianska-jaskyna-nie-je-bezbarierova/
https://www.vozickar.info/madajova-na-voziku-cestuje-po-svete/
1 odpoveď
[…] môžete prečítať v článku O ceste zo Stratenej cez Skalnú bránu . Na internete nájdete aj pekne spracované informácie o náučnom chodníku, ktorý sa môže pochváliť aj jedným krásnym prvenstvom: ako prvý na […]