VOZIČKÁR RADÍ: Odporúčania pre správny výber invalidného vozíka
Asi takto by sme mohli nazvať seriál článkov, ktoré redakcia portálu vozickar.info pripravila pre svojich čitateľov. Nejde len o samotný výber invalidného vozíka, ale povedzme aj o sedenie či o správnu jazdu na vozíku. Zameriame sa aj na rôzne detaily – správne ťažisko vozíka, otváranie dverí vo vozíku, prejazd z obrubníka na cestu… A v prvom príspevku ponúkame rady a odporúčania pre správny výber invalidného vozíka.
Keďže chceme, aby naše rady a odporúčania boli technicky presné a smerodajné, aby boli jednoznačné a prakticky prevediteľné, pri ich zostavovaní sme spolupracovali s odbornými pracovníkmi spoločnosti Letmo, ktorá robí život na vozíku lepším. Letmo rieši všetky rozhodujúce technické aspekty života vozičkárov. Od najlacnejších poisťovňou plne hradených vozíkov až po prémiové modely pre vrcholovo aktívnych užívateľov. Letmo s témou vozíkov však spája aj správne sedenie, riešenie prekonávania bariér a zdvíhania.
-
Vozík sa „šije“ na mieru ako šaty na ples
Prvou témou je správny výber invalidného vozíka. Ten sa, rovnako ako šaty, “šije” na mieru užívateľovi, teda aspoň keď premýšľame o tej vyššej triede vozíkov (aktívne, špeciálne a pod.). Samozrejme, pri správnom nastavení invalidného vozíka budete spolupracovať so servisným pracovníkom daného dodávateľa. Preto v detailoch sa môžu odporúčania líšiť, no základné pravidlá pre výber mechanického či elektrického invalidného vozíka sú nemenné:
- sedačka by mala klesať aspoň mierne dozadu (minimálne tri stupne);
- šírka sedu medzi bočnicami by mala byť taká, aby si užívateľ mohol dať vedľa svojich bedrových kĺbov maximálne dlane;
- hĺbka sedu by mala maximálne podopierať stehná a vďaka tomu rozložiť tlak na čo najväčšiu plochu. Poťah však nesmie rezať pod kolenami – tzn. dĺžka sedačky by mala byť taká, aby sa pod kolennú jamku vošli 3 – 4 prsty;
- dĺžka holene (stúpačiek) by mala byť taká, aby stehná boli v rovine a jemne opreté o podložku. Chodidlá by mali byť komfortne položené na ploche stúpačky, zozadu istené pásom a pod takým sklonom, aby pri jazde po nerovnostiach neskĺzavali dole;
- výška chrbtovej opierky by mala byť dostatočne nízka pre aktívny pohyb (vysoká opierka klienta obmedzuje), ale samozrejme len do tej miery, aby sa cítil stabilne. V žiadnom prípade by nemala byť vo výške lopatiek tak, aby ich dráždila (užívateľ sa potom snaží z tejto polohy “utiecť” a vo vozíku sedí s podsadenou panvou. Samozrejme by tiež chrbtová opierka nemala dráždiť v miestach prípadného operatívneho zásahu. POZOR: Výška chrbtovej opierky sa volí podľa potrieb sediaceho užívateľa. V žiadnom prípade nie podľa komfortnej výšky pre tlačenie vozíka asistentom. Na tieto účely sa vyrábajú paralelne montované výškovo nastaviteľné rukoväte, ktoré má v ponuke aj spoločnosť Letmo.
-
Rozmery vozíka sú niekedy otázkou kompromisu
Správny výber invalidného vozíka nie je jednoduchá úloha. Pri výbere mechanického vozíka neraz musíme rešpektovať limity, ktoré nám nastavuje okolité prostredie. Klasickým stretom dvoch svetov môže byť malý výťah v panelovom dome, kde bývate. Podľa pravidiel konfigurácie, ktorú si popíšeme neskôr, by mal mať užívateľ napr. hĺbku sedu 44 cm a k tomu asi 70-stupňové stúpačky. Výťah nás ale môže “dotlačiť” ku kompromisu – zvoliť hĺbku sedu 42 cm a stúpačky k tomu s ostrejším uhlom. Vždy je to nutné veľmi opatrne posúdiť, aby sa konfiguráciou negatívne neovplyvnil užívateľov zdravotný stav, ale zároveň zaistil ešte stále optimálnu mobilitu.
Podobný “konflikt” môže nastať pri voľbe výšky sedu. Správna výška sedu užívateľa vychádza z kombinácie dĺžky holene, dostatočnej výšky stúpačiek nad zemou (aby nedreli o zem a nerovnosti) a ergonomicky správneho pôsobenia rúk na hnacie kolesá. To však môže byť v konflikte s výškou stola, pracovnej dosky alebo linky. Správny výber invalidného vozíka Má v tomto prípade jednoznačnú voľbu Vhodnejšie je preferovať správnu výšku vozíka podľa ergonomických pravidiel, pretože stoly, linky a pracovné dosky sa dajú väčšinou upraviť (podložiť).
Ku kompromisom je užívateľ často nútený aj kvôli celkovej šírke vozíka. Všeobecne sa dá povedať, že celková šírka vozíka = šírka sedačky + 20 cm. Táto hodnota ale väčšinou o niekoľko centimetrov presahuje rozmer 60 centimetrov. No mnohokrát dvere do výťahu, dvere na bežnú toaletu alebo ulička v dopravnom prostriedku majú šírku presne 60 centimetrov. A znovu máme problém. Správny výber invalidného vozíka vyrieši len ďalší kompromis. Aby sme „zoštíhlili“ vozík, musíme obruče namontovať na úzko (malé odsadanie) a vybrať typ bočníc, ktoré vozík príliš nerozširujú.
-
Správny výber invalidného vozíka súvisí aj s kolesami
Plná guma je istota proti defektu, nafukovacie koleso má zase nižší valivý odpor. Takže výber invalidného vozíka, to je aj dilema – nafukovacie kolesá alebo si vybrať tie s pevnou gumou? Pri predných kolieskach sa dnes už väčšinou používa len plná guma. Nafukovacím sa vyhnite. Valivý odpor je u nich veľký a komfort sa dá dosiahnuť teraz aj tzv. vrstvenou gumou, ktorá ponúkne slušné „odtlmenie“ nerovností.
Pri veľkých zadných kolesách je toto rozhodovanie vážnou voľbou, ktorá ovplyvňuje konečný správny výber invalidného vozíka. Pokiaľ je vaša životná situácia taká, že vám nemá kto pomôcť v prípade defektu, zvoľte tzv. plnú gumu. Ale rátajte s tým, že pri samostatnom presúvaní sa z miesta na miesto sa nadriete. Pokiaľ chcete čo najľahší vozík a k tomu ešte malý valivý odpor, zvoľte vysokotlakové plášte. Existuje aj kompromis, plášte s označením Marathon Plus. Tie majú zvýšenú odolnosť proti defektu, ale trochu väčší valivý odpor. Proste kompromis.
Ešte jedna poznámka ku kolesám – ak hovoríme o nízkom valivom odpore, máme na mysli plášte vysokotlakové (tlak napríklad 7 barov) a šírku plášťa jeden palec (2,54 centimetrov). Na trhu sú ešte niektoré štandardné vozíky s plášťom šírky 1 3/8 a možnosťou nafúkania len na nízky tlak. Tieto plášte, bohužiaľ, kombinujú vyššie nebezpečenstvo defektu a k tomu ešte aj veľký valivý odpor. Takže pozor, aby ste týmto detailom negatívne neovplyvnili správny výber invalidného vozíka.
Sme v závere úvodného príspevku na tému správny výber invalidného vozíka v rámci nového rozsiahleho seriálu Všetko o invalidnom vozíku a jeho pasažierovi. Je to len ochutnávka z obrovského koláča tém súvisiacich s nastavovaním vozíka, aby sa jeho pasažierovi na ňom pohodlne sedelo. A mohol v maximálnej miere využiť všetky benefity, ktoré mu konštrukčné riešenie vozíka ponúka. V nasledujúcom príspevku sa pristavíme ešte pri jednej téme, ktorá je rozhodujúca pri základnom výbere – skladací vozík alebo s pevným rámom?
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/kotvenie-vozika-v-aute/
https://www.vozickar.info/vozik-do-terenu-na-platforme-mestskeho/
https://www.vozickar.info/tandemovy-bicykel-pre-imobilneho-turistu/