Prinášame vianočné darčeky všetkým našim priaznivcom a čitateľom
Hodinové ručičky sa ešte (relatívne) dlho budú otáčať okolo stredovej osi, kým dajú povel na rozozvučanie štedrovečerných zvončekov. Deti i dospelí si preto až o niekoľko desiatok hodín budú pod vyzdobenými vianočnými stromčekmi rozbaľovať darčeky. Virtuálny svet však má tú moc túto slávnostnú chvíľu predbehnúť. A tak pod vyzdobenú jedličku čitateľov portálu vozickar.sk kladieme internetové vianočné darčeky. Drobnosti, ktoré život vozičkára urobia aspoň trochu pohodlnejším, sebestačnejším, možno len (alebo aj) veselším. Nachádzali sme ich počas celého roka pri surfovaní po www stránkach hľadajúc témy, ktorými by sme zaujali. Azda niektoré z nami vybraných drobností, niekedy až vtipností upútajú pozornosť tých, ktorým majú slúžiť.
-
Kryt udrží ruku v teple približne osem hodín
Ľudia majúci nedostatočný krvný obeh alebo chodiaci na elektrickom vozíku v zime von, vedia, čo sú to studené ruky. Vedia tiež, že rukavice nie vždy dobre chránia pred chladom a sťažujú aj ovládanie joysticka.
Anglická spoločnosť Active Mobility z Dorsetu preto ponúka riešenie v podobe netradičného tepelného krytu pre ruku. Umiestňuje sa na opierku a s pomocou lítiovej batérie sa v ňom teplo udrží približne osem hodín. Ruku chráni nielen pred chladom, ale aj dažďom či snehom. Keďže firma dodáva tento výrobok v rôznom farebnom prevedení, tieto vianočné darčeky zaujmú nielen funkčnosťou, ale aj vizuálne.
-
Komunikácia z očí do očí pri tlačení vozíka
Určite poznáte zásady „slušného správania“ sa pri kontakte s vozičkárom. Komunikovať s ním stojac za jeho chrbtom odborníci považujú za mimoriadne nevhodné. Ako sa však správať, keď človeka tlačíte vo vozíku? To treba mlčať, aby ste urobili zadosť spoločenskej etikete? Už nemusíte! Na internete nájdete viacero spôsobov ako rešpektovať takéto odporúčania. My ponúkame dve technické riešenia. Na fotografii vpravo vidno, že ide o trochu „masívnejší“ doplnok z dielne dizajnérky Kammy Kalinskej. Svoj účel však bezpochyby plní – komunikácia z očí do očí a reagovanie na mimiku tváre.
Druhú pomôcku sme našli v ponuke americkej spoločnosti 1800 wheelchair.com. Pôvodne bola určená pre tlačenie detských kočíkov, no výrobca uvádza, že sa hodí aj na tlačenie mechanických invalidných vozíkov. Ide síce o menej „viditeľnú“ pomôcku, no prakticky použiteľná je len na tlačenie detských invalidných vozíkov. S takouto tyčkou tlačiť vozík so stokilovým chlapíkom a ešte pritom konverzovať by bolo takmer nemožné.
-
Ponuka do (dažďovej) nepohody je veru široká
Veľkým problémom pre vozičkára je daždivé počasie. Nielen z pohľadu zhoršenia jazdných vlastnosti vozíka. Na ochranu pred dažďom už boli vymyslené rôzne pláštenky, dáždniky, striešky. Ak sedíte na mechanickom vozíku a hnacou silou je asistent, je tu problém navyše. Ako ochrániť jeho hlavu pred dažďovými kvapkami, keď obe ruky potrebuje na tlačenie vozíka? Znovu prichádza do úvahy pláštenka. No videli sme aj dáždniky, pod ktoré sa schovajú obaja. Len nesmie zafúkať vietor, lebo lietať bude vozík a ak sa ho nepustí, tak aj asistent.
Pre náročnejších máme ako vianočné darčeky pripravené zložitejšie konštrukcie. Ochrana pred dažďom totiž zašla až do extrémov. Na trhu je viacero vozíkov s celkovou „kapotážou“.
Medzi také systémy ochrany patrí pláštenka od firmy Koenig + Loerzel KG z bavorského Moosachu. Táto spoločnosť ponúka rôzne kryty pre bicyklistov. Jednu pláštenku vyrobili špeciálne pre invalidný vozík a jeho pasažiera. Pláštenka zakrýva nielen vozičkára, ale prakticky celý vozík. Umne je vymyslený aj spôsob ochrany rúk pri otáčaní kolies na mechanickom vozíku, ktoré tiež nezmoknú. Montáž a demontáž pláštenky šikovný asistent zvládne údajne do desiatich minút. A pláštenka je použiteľná na väčšinu štandardných vozíkov.
Shoprider Traveso Scooter od spoločnosti Shoprider – Roma Medical z britského Bridgendu už invalidným vozíkom azda ani nie je. Je to skôr miniautíčko postavené na základoch elektrického invalidného vozíka. Karoséria je napevno spojená s podvozkom vozíka. Nechýbajú dvere, svetlá, stierače…
Tento dopravný prostriedok pre imobilných, aj keď je v oficiálnej ponuke spoločnosti, má viacero nevýhod. Spomeňme mimoriadne stiesnený priestor v kabíne či strata zvukového kontaktu s okolím. Navyše, ríliš vysoká karoséria výrazne narúša stabilitu vozíka. Preto má Shoprider na nerovnom teréne či za silného vetra tendenciu „ľahnúť“ si. A k tomu všetkému ešte tá cena. Málokto si dovolí na vianočné darčeky vyčleniť viac ako 7-tisíc eur.
-
Šikovný stolár doštičku určite vyrobí aj na počkanie
Dlhé zimné večery si v mnohých rodinách krátia s kartami v rukách. Kanasta či žolík sú v rodinnom súperení o „drobné“ asi najčastejšími hrami. No udržať v ruke štrnásť či pätnásť kariet je pre mnohých zdravotne postihnutých často veľký problém. Pritom riešenie, ako vidno na fotografii, je veľmi jednoduché. A ak túto pomôcku nenájdete ani v internetovej ponuke, šikovný stolár doštičku určite vyrobí aj na počkanie. Možno ju aj ozdobí príznačnými motívmi, aby aj také vianočné darčeky pasovali pod slávnostne vyzdobenú jedličku.
-
Chce to len trochu fantázie, krajčírskej invencie
Dve každodenné činnosti sú pre mnohých vozičkárov najzložitejšie. Presadanie do vozíka sa dá zautomatizovať. Každý má ten svoj grif ako sa dvihnúť, pretočiť, presunúť. Sú to vlastne tie isté pohyby, ktoré sa časom stávajú už rutinou, stereotypom.
Horšie je to s obliekaním. Raz sú to nové nohavice, inokedy košeľa či sako. Raz nesedia v ramenách, inokedy tlačia na chrbte. Nohavice sa zle vyťahujú na boky, kĺžu sa dole, na stehnách sa hrčia, pri členkoch zase chýbajú. Takýchto maličkostí, ktoré vytvárajú nepohodu, je vždy dosť. A pritom, ako ukazuje aj naša „krajčírska“ skladačka, chce to len trochu fantázie, remeselníckej invencie a hneď všetko oblečenie sedí lepšie. A ani to obliekanie nebude až také ťažké, zložité.
-
Fľaše, poháre na invalidnom vozíku často prevážané
Na internete sme našli veľké množstvo pohárov s uškami rôznych tvarov, ale aj so slamkami. Stačí si vybrať ten najvhodnejší. Musíme však priznať, že na zahraničných serveroch je ponuka rôznych drobností, doplnkov, pomôcok pre zdravotne postihnutých v e-shopoch omnoho bohatšia. Stačí si len pozrieť už spomínaný 1800 wheelchair.com. To číslo uvádza minimálny počet malých i veľkých vecí pre zdravotne hendikepovaných klientov. Aj tento e-shop ponúka vianočné darčeky v podobe rôznych úchytov, držiakov či taštičiek na fľašu. Na internete sme dokonca našli aj rôzne insitné pokusy o vyriešenie problému – kde a ako uložiť fľašku, ktorú vozičkár chce mať pri sebe.
Pravidelní čitatelia portálu vozickar.sk však vedia, že tento problém už problémom v Česku a na Slovensku nie je. Vďaka spoločnosti Letmo, ktorá na predvianočný trh priniesla kolekciu tašiek Quokka (viac sa dozviete v príspevku Kengura je vskutku najideálnejší vianočný darček pre vozičkára. Osobne som vyskúšal, že potrebnú fľašku do veľkej tašky Quokka bez problémov schovám.
-
Vianočné darčeky v podobe pracovných stolíkov na vozíku
Každý vozičkár sa nie raz dostal do pomykova, keď potreboval preniesť hoci len papiere, ktoré nesmel pokrčiť. Ak si ich položil na kolená, pri pohybe vozíka sa mu skĺzli na zem. Zasunúť si ich pod oblečenie je spojené s rizikom dokrčenia. Na internete sme našli ideálne riešenie, odkladací priestor, ktorý nikomu nezavadzia. Navyše, ak sa pri výrobe „taštičky“ (vpravo) pohráte, vytvoríte nový estetický prvok vozíka.
Sú však situácie, kedy nejde len o prenesenie papiera. Ako si poradiť s pohárom vody, naobedovaním sa vo vozíku či dokonca pracou s notebookom. To už chce vozík s pracovným stolíkom. Aj také vianočné darčeky v internetovej ponuke nájdete. Ten prvý (vľavo) je skladací. Môže byť na vozíku, aj keď ho nepotrebujete. Do „operačnej“ polohy sa dostane s pomocou teleskopických tyčí a šikovnému spôsobu upevnenia na druhej strane vozíka. Systém podporných a stabilizačných tyčí, ktoré nezavadzajú, vytvorí pevnú podložku s dostatočnou nosnosťou.
Druhý stolík je statický. Pripevniť sa dá prakticky na každý bežný mechanický invalidný vozík. Výška stolíka je nastaviteľná. Predáva sa s viacerými rozmermi a funkčným využitím pracovnej plochy. Napríklad stravovací stolík má vytvorené priehlbiny pre uloženie taniera či pohára. Nevýhodou tohto riešenia však je, že pred zosadnutím z vozíka sa musí stolík odmontovať.
-
Drobnosti na fotografiách, ktoré by mohli zaujať
-
Senzory zaznamenávajú pohyb ruky v troch rovinách
Ľudia s obmedzenou funkčnosťou rúk a ramien oceňujú, že na trhu je dostatočná ponuka lyžíc a vidličiek s rôznym zakrivením či masívnejšou hrúbkou rúčky. V predaji sú aj rôzne držiaky upevňované na dlaň, do ktorých sa zasúva príbor. Najčastejšie lyžica a vidlička. Aj týmto spôsobom sa zabezpečuje samoobslužnosť pri stravovaní.
Všetky tieto pomôcky však predstavujú len pasívnu formu pomoci. Moderná veda ale aj v tejto sfére pomoci prináša pokrok, inovatívnosť. Na trhu sú sofistikované lyžice, ktorých pokročilé senzory dokážu zaznamenať okamžitú i očakávanú zmenu pohyby ruky. Následne vydajú príkaz motorčekom, aby protipohybom vykonali korekciu. A polievka je stále na lyžičke.
Jedným z takýchto výrobkov je Liftware Level, ktorý využíva novú elektronickú motion-stabilizing technológiu. Tá s pomocou senzorov zaznamenáva predpokladaný pohyb ruky s lyžicou v troch rovinách. Jeden minimotorček podľa signálov koriguje polohu rúčky, druhý udržiava nadstavec v pravom uhle voči lyžici. Lyžica/vidlička ako zdroj energie využíva lítiovú nabíjateľnú batériu. Jej kapacita zaručuje funkčnosť približne 60 minút.
-
Nielen predmety s nohami možno rozhojdať
Už sme rozdali prakticky všetky vianočné darčeky nachystané pre čitateľov portálu vozickar.sk. Ten najzaujímavejší a najpohodovejší sme si nechali na koniec – hojdajúci sa invalidný vozík pod vianočným stromčekom. Ako vidno na fotografii, nie je to až tak nepredstaviteľná momentka.
Georg Glassens z Nemecka sa zrejme ako dieťa rád hojdal na školskej stoličke. V dospelosti totiž prišiel na nápad, ako by sa mohlo hojdať všetko, čo má štyri nohy. Založil firmu Ringelfee, v ktorej rozhojdal najprv klasické kreslá. Nožičky vložil do špeciálne upravených ohnutých dýh a zaistil ich. Hneď na to podobne rozhojdal stoličky, neskôr detské postieľky. A keď našiel spôsob ako bezpečne zaistiť kolieska detského kočíka, rozhojdal aj ten. A tak došlo k prelomovému poznaniu – nielen predmety s nohami možno rozhojdať. Tento nový fakt umožňuje rozhojdaný invalidný vozík s deduškom v červenom kabáte a s dlhou bujnou bielou bradou vnímať ako niečo úplne prirodzené v sviatočných dňoch, ktoré nám klopú na dvere.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/vianocna-kapustnica-vonajuca-clovecinou/
https://www.vozickar.info/taska-kengura-pre-vozickara/
https://www.vozickar.info/den-zdravotne-postihnutych-slovaci-ignoruju/