Bezbariérová Šumava s deviatimi trasami
ČLÁNOK PONÚKA: Návštevu našich západných susedov, kde na vozičkárov čaká bezbariérová Šumava s ponukou deviatich vhodných trás s rôznou úrovňou náročnosti – od bezproblémových, na zvládnutie ktorých nie je potrebný asistent, až po výlet do pralesa, kde si treba zobrať asistentov až dvoch.
Do konca septembra je možné krásy Šumavy obdivovať zo sedla elektrického skútra. Táto ponuka je však určená len pre ľudí, ktorí toto známe české pohorie navštívia na invalidnom vozíku. Výlety s odborným sprievodcom majú východzí bod v Rokyte a na Stožci. Na výber je pohodová jazda po Šumavských pláňach, ku Vchynicko-techovskému plavebnému kanálu alebo okolo hory Stožec s výhľadom na Vltavský luh.
■ Čo najmenej problémov, čo najviac zážitkov
Aj takúto atraktívnu podobu má bezbariérová Šumava. Nie je to však jediná ponuka pre ľudí, ktorí majú kvôli obmedzenej hybnosti dolných končatín sťažený pohyb v prírode. Národný park Šumava, ktorý sa nachádza na juhozápade krajiny v Plzeňskom a Juhočeskom kraji pri hraniciach s Nemeckom, má vypracovaný komplexný program pre ľudí so špecifickými potrebami pod názvom Šumava pre všetkých.
V jeho úvode sa píše, že existuje pomerne veľká skupina turistov, ktorí chcú spoznávať krásy českej prírody. No pri napĺňaní tejto túžby majú fyzické obmedzenia. Preto je snahou pracovníkov parku pomáhať všetkým ľuďom pri návšteve Šumavy, aby problémov, s ktorými sa musia vyrovnať, mali čo najmenej a príjemných zážitkov, naopak, čo najviac.
Vozičkár sa aj bez asistenta môže vybrať na výlet k Jazernej slati na náhornej plošine Šumavských plání, ktorá sa zaraďuje medzi vrchovité rašeliniská. Chodník začína na parkovisku pri ceste Horná Kvilda s vyhradeným miestom a mobilnou toaletou pre vozičkárov. Na mierne klesajúcu tvrdú pieskovú cestu nadväzuje po 250 metroch drevený chodník široký dva metre, ktorý vedie do stredu rašeliniska.
Stredne náročný je už trojkilometrový výlet k plavebnému kanálu Rechle, ktorý začína pri informačnom stredisku Rokyta. Chodník vedie prvý kilometer po asfalte a potom pokračuje povrchom so stvrdnutým pieskom. Celá trasa má minimálne prevýšenie. Výlet končí pri drevenom hradlovom moste, ktorý je súčasťou Vchynicko-tetovského plavebného kanála, unikátnej technickej pamiatky z konca 18. storočia. Most bol v roku 2000 opravený podľa pôvodných projektov. Kanál dnes slúži ako prívod vody pre vodnú elektráreň Vydra na Čeňkově.
■ Bezbariérová Šumava má aj podobu prehľadnej brožúrky
Bezbariérová Šumava ponúka aj náročný adrenalínový výlet, pre absolvovanie ktorého vozičkár potrebuje dvoch zdatných asistentov. Návšteva Boubínskeho pralesa v žiadnom prípade nebude prechádzka ružovou záhradou. Ak sa rozhodnete pre túto náročnú trasu, čakajú vás štyri kilometre lesných ciest s rôznou kvalitou povrchu. Trasa vedie z parkoviska pod Kaplickým potokom a železničným viaduktom k informačnému stredisku Správy národného parku a chránenej krajinnej oblasti Šumava – Idina Pila. Stredisko je bezbariérové, vrátane toalety. Odtiaľ je výhľad na Boubínsky prales a okolie Boubína. Od informačného strediska je možné vydať sa po spevnenej lesnej ceste k Boubínskemu jazierku (1,2 km), kde začína náučný chodník.
Jadro Boubínskeho pralesa je rezerváciou už od roku 1858. Boubínske jezírko je hlavný orientačný bod pri ceste do pralesa. Nachádza sa vo výške 920 metrov n/morom. Nádrž z roku 1836 bola určená na splavenie dreva do sklární v Lenoře. Rozlohu má 0,37 hektárov a maximálnu hĺbku štyri metre. Vrchol Boubína (1 362 metrov n/morom) je symbolom Šumavy. Od roku 2005 na ňom stojí 21 m vysoká rozhľadňa.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/vylet-na-voziku-do-macocha/
https://www.vozickar.info/stratensky-kanon-pre-vozickarov/
https://www.vozickar.info/africke-safari-pre-vozickarov/
https://www.vozickar.info/bystrianska-jaskyna-nie-je-bezbarierova/