Paberky o tom, čím zaujali na portáli vozickar.sk Najčítanejšie príspevky roku 2016
Nasledujúci príspevok, rovnako ako vlani, „pečieme“ z ingrediencií, ktoré sme „vypestovali“ počas 366 dní minulého roka. Zrozumiteľnejšie povedané, vlani sme uverejnili 149 článkov rôznych žánrov a obsahového zamerania. Pravidelní návštevníci portálu vozickar.sk sa (priemerne) každého 2,5 dňa začítali do jedného z nich. (fíííha, veď my sme vlani zabudli dovolenkovať 🙂 – pozn. autora.). Uvedený počet článkov návštevníci portálu otvorili dokopy 156 362 krát. No len niektoré z týchto našich novinárskych počinov sa zaradilo do kategórie Najčítanejšie príspevky.
Dosť bolo „všeobecnej“ štatistiky, ktorá je vo svojej podstate súhrnom presných čísiel, ktoré (neraz) vyjadrujú nepresnú či skreslenú realitu. Venovať sa radšej budeme prvým desiatim z kategórie Najčítanejšie príspevky, ktoré návštevníkov portálu vlani najviac zaujali. V TOP desiatke za rok 2016 sú štyri príspevky, ktoré patrili medzi najčítanejšie už v roku 2015. To potvrdzuje, že nachádzame aj nadčasové témy, ktoré čitateľov dlhodobo oslovujú. O zvyšovaní popularity portálu vozickar.sk zase svedčí iný údaj. Za rok 2015 bol otvorený počas roka viac ako dvetisíc raz len jeden článok. Vlani túto hranicu pokorilo deväť príspevkov. A desiaty mal k tomu veľmi blízko.
● Bekim Aziri – ísť vytrvalo za svojím cieľom
Príspevok o raperovi, komikovi v stand up comedy z Pezinka je fenomén, príbehom samým o sebe. V deň jeho uverejnenia (13. júla) sa „počítadlo“ rátajúce počet otvorení článku akoby zbláznilo. V priebehu jednej hodiny sa do príbehu o Bekim Aziri začítalo viac ako 200 ľudí. A ich počet stúpal neuveriteľným tempom. Presne o polnoci v tabuľke svietilo číslo 2 660. Šialené číslo! Veď najčítanejší príspevok za celý rok (!) 2015 mal 2 686 otvorení. Na konci roka si až 7 729 návštevníkov portálu prečítalo životný príbeh Bekima Aziriho.
Až do konca roka táto reportáž neraz patrila medzi najčítanejšie príspevky daného dňa. Tento neuveriteľný záujem o jeden jediný článok si nevieme dosť dobre vysvetliť. „Vyhovoriť“ sa na veľkú popularitu známeho rapera by nebolo argumentačne dostatočné. Veď 14. novembra sme uverejnili ďalší príspevok – Bekim & Sajfa hrali a popri tom si pokecali. Aj keď mal nadštandardný počet otvorení (464), za hodnotami prvého príspevku značne zaostáva. Zatiaľ 🙂
Druhý v kategórii Najčítanejšie príspevky… Či vzhľadom k priepastnému rozdielu medzi prvým a druhým by sme mali použiť rétoriku českého hokejistu Jaroslava Jágra?! Keď sa totiž dostal v historickej tabuľke NHL v celkovom počte získaných bodov (1 889) na druhé miesto, vyhlásil, že je vlastne prvý. Pred ním je vraj už len Wayne Gretzky s 2 857 bodmi. A počet získaných bodov svedčí o tom, že Gretzky nebol z tejto planéty…
Tento „súboj“ prvých dvoch príspevkov na našom portáli je ale podružná téma. Podstatnejší je určite dôvod napísania článku o šťastí, ktorý bol doposiaľ tajomstvom. Autora veľmi trápilo, že jeho mladá kamarátka žije v čiernom a ešte tmavšom mraku negatívnych myšlienok. Ten jej nedovolí vzhliadnuť nič dobré, pekné, čo aj okolo nej isto pláva ako loďka nádeje po Č(č)iernom mori. Nech sa snažil akokoľvek, nedarilo sa mu vniesť svetielko do čiernej diery, ktorá ju pomaličky vťahuje do pekla sebatrýzne.
A keďže si nechcela zobrať jeho slová k srdcu, rozhodol sa zmeniť jej myslenie článkom. V ňom mnohé myšlienky boli „vystrelené“ priamo do jej mysle. Nakoniec aj titulok vyjadruje jeho úpenlivú prosbu, aby konečne preciťovala aj šťastie, ktoré ju isto neobchádza. Len ho nevidí, lebo vníma iba jedno, to zlé, negatívne spektrum svojho bytia.
Žiaľ, neuspel. Nepomohol ani tento článok, aby sa výraznejšie zmenilo jej nazeranie na svet. Škoda. Snaha bola. Na druhej strane, tento miestami účelovo fiktívny príbeh azda oslovil, pomohol niekomu inému z celkového počtu 2 588 čitateľov, ktorí si ho otvorili.
Prvý článok, ktorý sa udržal v kategórii Najlepší príspevok. V roku 2015 si ho otvorilo 895 čitateľov, na konci roku 2016 ho videlo 2 555 návštevníkov portálu vozickar.sk. Tento príspevok je len jedným zo série článkov rozoberajúcich proces finančnej podpory opatrovateľov ŤZP z eurofondov. A zároveň dôkazom, že v tomto našom štáte „dánskom“ ak je niečo dobré pre občana, tak to treba zmeniť, upraviť a spotvoriť. Tak, aby to ľuďom už nevyhovovalo a štátna byrokracia a jej spriaznené duše si od sýtosti brušká hladkali.
Aby čitateľ pochopil, ako sa môže dobré na zlé premeniť, musí si prečítať najprv článok ešte z roku 2015 – Tisíce opatrovaných vďaka únii. A po siedmich mesiacoch už nasledujú prístevky Ukončený národný projekt vyvolal paniku, Opatrovateľská služba postáva na rázcestí a Nový projekt opatrovateľskej služby je po októbri 2015 (konečne) otvorený. A po ich prečítaní pochopíte, že na tom našom slovenskom „smetisku“ kohút nerozhoduje podľa potrieb tých slabších.
● Vozičkár a intímne vzťahy
Druhý článok, ktorý sa udržal v kategórii Najlepší príspevok. V roku 2015 si ho otvorilo 815 čitateľov, na konci roku 2016 ho videlo 2 549 návštevníkov portálu vozickar.sk, čo tiež svedčí o nadčasovosti témy.
Článok zrejme priťahuje čitateľov nielen tým, že sme sa snažili „vygumovať“ nepravdivé mýty o sexualite vozičkárov živené majoritnou spoločnosťou. Otvorene sme písali aj o intímnych potrebách ľudí s pohybovými problémami. Ale aj o tom, kde a ako získavajú imobilné deti prvé informácie sexuálnej povahy. Porovnali sme tiež riešenie tejto problematiky z celospoločenského pohľadu na Slovensku, v Česku a vo vyspelých európskych krajinách.
V tomto prípade nejde o článok, ale… Celkom 2 179 otvorení tejto ponuky svedčí o tom, že návštevníci portálu majú záujem o nápaditú pomôcku pri zaparkovaní. Samolepka totiž zvýrazňuje potrebu dodržať odstup vedľa parkujúcich áut pre ľahký nástup vozičkára. Nie je to, samozrejme, formálne platné označenie “vozičkárskeho” auta, ale „len“ viditeľné upozornenie ostatných vodičov.
Samolepka je určená na umiestnenie na bočné okno auta z vnútornej strany. Podľa informácii zo spoločnosti Letmo, ktorá ju na požiadanie zašle každému záujemcovi, vlani malo o ňu záujem asi 450 návštevníkov portálu vozickar.sk.
„Niektorí žiadali aj 2 – 3 nálepky, iní v zastúpení občianskych združení dostali aj desať kusov. Vlani sme celkom rozposlali do 700 samolepiek. Nikdy som nedostal viac ďakovných e-mailov, ako v tejto akcii. Pokračujeme v nej aj tohto roku,“ zdôraznil Mirek Zeman, majiteľ spoločnosti.
Tretí článok, ktorý sa udržal v kategórii Najlepší príspevok. V roku 2015 si ho otvorilo 615 čitateľov, na konci roku 2016 ho videlo 2 089 návštevníkov portálu vozickar.sk.
Čitateľský záujem si určite zaslúžil tým, že približuje adrenalínovú atrakciu spojenú s lietaním vo veternom tuneli. Vo svojej podstate nie je dôležité, kedy bol napísaný. Veď rovnako ako pred viac ako rokom, aj teraz rýchlosť vetra vo vertikálnom tuneli môže prekročiť hranicu 250 km/h. Stále platia aj pokyny inštruktorov – bradu dvíhať dohora, ruky v oblúku predpažiť na úrovni tváre. Ak to dodržíte, chvíľami budete visieť vo vzduchu na jednom mieste, v inom momente precítite, čo je to voľný pád. A v platnosti je aj upozornenie, že stačí zmeniť polohu prstov, vystrieť ich, roztiahnuť a mení sa poloha celého tela na vzdušnom vankúši.
● Polohovacia posteľ a aktívny invalidný vozík
Tento článok, či vlastne otázka a hľadanie odpovede na ňu sa viac-menej musela zaradiť do kategórie Najčítanejšie príspevky. Pripomeňme si ju: Po piatich rokoch som si vybral nový aktívny invalidný vozík. Pobočka VšZP mi ho neschválila s odôvodnením, že v mojich záznamoch je elektrická polohovacia posteľ. Tú mi poskytli pred niekoľkými rokmi. Preto si vraj môžem vybrať invalidný vozík len z kategórie L 1.1 a L 1.2. A to sú tie najlacnejšie a zároveň najťažšie oceľové invalidné vozíky. Prečo polohovacia posteľ vylučuje používanie moderného invalidného vozíka?
Túto otázku v súvislosti so spomínanými pomôckami si položil už nejeden vozičkár. A odpoveď na ňu? Podľa nás zdravotné poisťovne postupujú v rozpore s vlastnou definíciou poslania zdravotníckej pomôcky. Prečo? Dôvod je jediný – ušetriť peniaze na úkor ťažko zdravotne postihnutého.
V kategórii Najčítanejšie príspevky máme už druhý článok na erotickú tému. S tým prvým (Vozičkár a intímne vzťahy) úzko súvisí. Spomínali sme v ňom, že v Česku sú pri téme Erotika na vozíku omnoho otvorenejší. O niekoľko mesiacov sme mohli čitateľom predložiť rukolapný dôkaz.
Na medzinárodnej konferencii v Prahe Lucie Šídová, výkonná riaditeľka neziskovej organizácie Rozkoš bez rizika oznámila, že v Česku pracuje prvých päť sexuálnych asistentiek. Všetky absolvovali špeciálne kurzy v Nemecku a vo Švajčiarsku. Svoje služby poskytujú telesne a duševne hendikepovaným klientom.
Pri vytváraní systému sexuálnej asistencie v Česku čerpali zo skúseností vyspelých krajín. Táto forma pomoci hendikepovaným je mnoho rokov štandardnou službou v Dánsku, Holandsku, Nemecku, Rakúsku či vo Švajčiarsku a Francúzsku. No na Slovensku je téma sexuality zdravotne hendikepovaných ľudí ešte stále časťou spoločnosti značne tabuizovaná. A to bez ohľadu na to, či ide o dospievajúceho alebo dospelého človeka.
Pri predstavovaní článkov z kategórie Najčítanejšie príspevky sa zastavíme pri takom, ktorý má len dočasne nadčasový obsah. Len do chvíle, kým sa nezmenia zákonné podmienky pre udelenie výnimky používať diaľničnú známku.
Zatiaľ platí, že elektronickú diaľničnú známku nemusí mať zakúpenú osoba, ktorej príslušný úrad práce vydal parkovací preukaz. Táto výnimka sa vzťahuje na jedno konkrétne vozidlo, ktoré žiadateľ uvedie vo svojej žiadosti. Usmernenie pri podávaní žiadosti o registráciu vozidla oslobodeného od platenia diaľničnej známky nájdete na adrese https://www.eznamka.sk/selfcare/content/sc/files/ziadost_o_oslobodenie_postup_tzp.pdf. Pokiaľ sa rozhodnete žiadosť podať elektronickou cestou, formulár je na adrese https://www.eznamka.sk/selfcare/request/.
Predstavovanie článkov z kategórie Najčítanejšie príspevky končíme článkom, ktorý má tiež nadčasový obsah. V roku 2015 si ho otvorilo 702 čitateľov, na konci roku 2016 ho videlo 1 989 návštevníkov portálu vozickar.sk.
Zásady ako sa správať k človeku na vozíku nie sú sezónnou záležitosťou. Stále platí, že hovoriť máte priamo k osobe, ktorá používa vozík. A zdravte sa s vozičkárom rovnakým spôsobom ako s kýmkoľvek iným. Nebojte sa používať výrazy, ako napr. „Bež“ alebo „Poď sa prejsť“. Jasné, že vozičkár chápe, že to myslíte obrazne a nie doslovne. Nepríjemnejšou môže byť situácia, keď sa pri komunikácii snažíte podobným výrazom vyhnúť. Nevedomky tým budete akoby poukazovať na fakt, že máte na zreteli pohybovú ne/schopnosť vozičkára.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/pohlad-na-portal-vozickar-sk-za-rok-2015/