Osobná asistencia – všetko potrebné, dôležité a zásadné na jednej adrese
ČLÁNOK PONÚKA: Návštevu nového portálu Osobná asistencia, kde nájdete všetko o inštitúte, ktorý prostredníctvom empatických ľudí poskytuje asistenčnú pomoc osobám s ťažkým zdravotným postihnutím túžiacich po aktívnom živote v spoločnosti zdravých.
Osobná asistencia krok za krokom. Tento slogan azda najpresnejšie vystihuje nový internetový portál, za vznikom ktorého stojí Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Osobná asistencia je výnimočne prehľadná stránka, jej funkcionality sú jednoduché a ideálne nastavené prakticky pre každého návštevníka.
■ Muskulárni dystrofici lídrom osobnej asistencie
Dve výrazné ikony v strede úvodnej stránky – Chcem asistenciu a Chcem asistovať – ponúkajú presne cielený typ hľadaných informácií. Jedným kliknutím sa záujemca, ktorý potrebuje asistenciu, dostane ku kompletnému súboru potrebných informácií. Výpočet hodín osobnej asistencie, postup pri vybavovaní príspevku, hľadania asistentov… formuláre. Všetko je na jednej stránke. Človek, ktorý chce asistovať, zase na „svojej“ stránke zistí, ako začať s asistenciou, aké bude mať povinnosti… A na záver znovu potrebné formuláre.
Štyri menšie kreslené ikony – Osobná asistencia, Užívateľ, Asistent, Asistencia v praxi – zase ponúkajú rozšírené informácie v daných kruhoch tém. Horné záložky predkladajú svetovú históriu Hnutia nezávislého života, pohľad do minulosti a prítomnosti osobnej asistencie na Slovensku. Nechýbajú záložky na agentúry osobnej asistencie v Bratislave a Žiline.
Osobná asistencia je mimoriadne zložitá a obsiahla problematika, píšu sa o nej celé knihy. Napriek tomu nielen úvodná (domovská) stránka, ale aj všetky ostatné umožňujú intuitívne vyhľadávanie potrebných informácií. Bez potreby čítať návody, legendy na použitie. Aj zdravotne znevýhodnený či starší človek s minimom skúsenosťami práce s internetom na portáli bez problémov nájde čo potrebuje.
OMD v SR tohto roku oslavuje okrúhle 50. výročie (1968) vzniku Kolektívu muskulárnych dystrofikov. Zároveň aj 25. výročie (1993) vzniku súčasnej samostatnej Organizácia muskulárnych dystrofikov (OMD) v SR. A od prvopočiatku patrila v ich činnosti medzi prvoradé problematika osobnej asistencie. Aj preto Agentúra osobnej asistencie v Bratislave pod hlavičkou OMD bola vytvorená už v roku 2000. Išlo o pilotný projekt podporený Ministerstvom práce sociálnych vecí a rodiny v SR sumou 300-tisíc slovenských korún (995,82 eur). Od minulého roka pracuje ďalšia agentúra v Žiline. Založil ju miestny klub Farfalletta v spolupráci s OMD v SR, pod ktorou klub a agentúra oficiálne pôsobia. Jej štart finančne podporila Nadácia Orange.
■ Osobná asistencia v štatistických číslach
Človeku so zdravotným postihnutím osobná asistencia ako podporný nástroj umožňuje viesť relatívne nezávislý a samostatný život. Prispieva k tomu, aby bol rovnoprávnym členom rodiny, mohol študovať, pracovať, mohol byť iným spôsobom prínosom pre spoločnosť. Vďaka tomu nie je odkázaný na život v špecializovaných zariadeniach a inštitúciách.
Osobná asistencia v zmysle zákona č. 447/2008 Z. z. má v súčasnosti pevné miesto v systéme sociálnej pomoci. Peňažný príspevok na osobnú asistenciu sa stal najdôležitejším nástrojom nevyhnutným na to, aby ľudia s ŤZP mohli žiť nezávisle v spoločnosti a mohli rozhodovať o sebe a svojom živote. Vlani poberalo peňažný príspevok na osobnú asistenciu 10 772 osôb a štát na túto kompenzáciu vynaložil viac ako 45,1 miliónov eur. O potrebnosti tohto inštitútu svedčí aj fakt, že oproti roku 2016 bolo zo štátnej kasy v roku 2017 vyplatené ľuďom s ŤZP na osobnú asistenciu o 1,3 miliónov eur viac.
Na stránkach portálu Osobná asistencia sme si prečítali, že mnohí ľudia si osobnú asistenciu mýlia s opatrovaním. Tieto dve formy pomoci sa však líšia vo východiskách, ako aj v základných princípoch. Cieľom opatrovania je poskytovať každodennú fyzickú pomoc človeku so zdravotným postihnutím.
Človek, ktorý využíva opatrovateľskú pomoc, má za cieľ zabezpečiť svoje základné životné potreby (mobilitu, prijímanie potravy, hygienu). Spravidla necíti nutnosť aktívneho nastavenia v rozhodovaní o iných svojich potrebách. Naproti tomu užívateľ asistencie má okrem základných potrieb aj tie, ktoré súvisia s realizáciou jeho širších záujmov. Pomoc asistentov mu umožňuje vzdelávať sa, pracovať, založiť si rodinu, pôsobiť v komunite alebo inak sa aktivizovať. Asistencia mu dáva slobodu rozhodovať sa nielen o svojom každodennom živote, ale aj o jeho ďalšom smerovaní.
■ Priveľmi zjednodušený a zúžený názor na asistenciu
Osobná asistencia neponúka univerzálny návod na riešenie všetkých problémov súvisiacich so zdravotným postihnutím. Pre mnohých ľudí však znamená šancu na skvalitnenie svojho života a relatívne nezávislú existenciu. Ak má byť efektívnym a funkčným nástrojom, užívateľ sa s ňou musí vopred dôkladne oboznámiť a pochopiť všetky jej plusy a mínusy.
Tým najvýraznejším mínusom je nedostatok kvalitných záujemcov o prácu asistenta. Dôvodom je slabé finančné ohodnotenie a veľká fluktuácia asistentov. Človek s ŤZP, odkázaný na celodennú pomoc, ich musí hľadať prakticky neustále.
Asistencia predstavuje aj zásah do súkromia človeka a jeho rodiny. Problémom je aj nepredvídateľnosť každodenných situácií. Môže sa napríklad stať, že asistent nepríde v dohodnutom termíne alebo náhle prestane asistenciu vykonávať. Fakt, že osobnú asistenciu možno priznať maximálne na 20 hodín denne, je ďalšia komplikácia pre človeka, ktorý žije sám a potrebuje pomoc aj v noci.
Niektorí ľudia sa nazdávajú, že osoby s postihnutím by sa mali snažiť robiť všetko sami alebo s pomocou rodiny. Asistencia má podľa nich byť až posledným riešením, pre ktoré sa rozhodnú. Tento pohľad na asistenciu je však priveľmi zjednodušený a zúžený. Pre mnohých rodinných príslušníkov je prirodzené pomáhať svojmu blízkemu so zdravotným postihnutím. Ak však náročnú starostlivosť poskytujú nepretržite a dlhodobo, môže sa u nich prejaviť prepracovanosť, v dôsledku ktorej prestávajú byť fyzicky a psychicky schopní naplniť všetky potreby svojho príbuzného. Rodinným príslušníkom sa preto neodporúča robiť osobných asistentov svojim blízkym vo veľkom rozsahu.
To už však zachádzame do detailov asistovanej pomoci ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím. Na stránkach portálu Osobná asistencia si všetky potrebné informácie nájde každý, kto ju potrebuje či chce poskytovať, ale aj ten, kto sa chce o tomto inštitúte len niečo viac dozvedieť.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/cesky-vozickar-nahradil-kaleidoskop/
https://www.vozickar.info/virtualny-hendikup-pre-zdravotne-postihnutych/
https://www.vozickar.info/projekt-magic-prinavracia-hybnost-prstov/