Podlahový zdvihák chýba (nielen) na slovenskom trhu kompenzačných pomôcok
ČLÁNOK PONÚKA: Príbeh o tom, ako starostlivý syn v snahe pomôcť svojim rodičom vymyslel podlahový zdvihák, ktorý ich v prípade pádu postaví na nohy a až následne ho „oslovila“ myšlienka s týmto dovtedy chýbajúcim zariadením pomôcť všetkým, ktorí padajú a potom majú problém postaviť sa.
Ponuka zariadení a systémov pre ľudí s narušenou hybnosťou dolných končatín je na slovenskom trhu mimoriadne široká. Invalidné vozíky, plošiny, nájazdové rampy, zdvíhacie zariadenia, výťahy – to všetko v mnohorakej podobe nahrádza nefunkčné nohy. Napriek desiatkam produktov a stovkám ich modifikácií sme však jedno zariadenie hľadali márne. Ani jeden výrobca, ani jeden predajca neponúka, nazvime ho, podlahový zdvihák. A hľadali sme ho nielen na slovenských internetových stránkach. Pritom ide o veľmi užitočné zariadenie, ktoré by určite mnohých vozičkárov oslovilo.
■ Dôstojný presun vozičkára zo zeme na vozík je možný
Ľudia s paralyzovanými dolnými končatinami zvyknú z času na čas padnúť. Rizikové je presadanie na vozík alebo prudké či neštandardné pohyby vo vozíku, ktorý nie je zaistený proti pohybu. Viac ako 90 percent takýchto pádov nezapríčiní žiadny úraz. Mnohokrát jediným problémom je dostať sa späť na vozík.
Nie každý človek, ktorý je sám doma, vzhľadom na svoje fyzické dispozície, zvládne dostať sa zo zeme na vozík. Hlavne starším či ťažším vozičkárom nepomôže ani prítomnosť partnera. Predovšetkým v prípade, že na zemi je stokilový chlap a pomáhať mu má subtílna manželka. A plaziť sa po podlahe k posteli, na ktorú sa vozičkár s námahou vyškrabe, nie je veľmi dôstojné riešenie.
Ak by však obchod ponúkal podlahový zdvihák, bolo by po probléme. Doma by ho mohli mať v pohotovosti mnohí vozičkári. Postup je jednoduchý. Človek na zemi by sa presunul na sedadlo spustené vedľa neho až na podlahu. A „elektrika“ by ho elegantne zdvihla do potrebnej výšky, aby si presadol na vozík alebo do kresla.
Je pravdou, že tú istú úlohu splní aj každý mobilný zdvihák. A viacero značiek takýchto zariadení v niekoľkých prevedeniach ponúka aj slovenský trh. Avšak tento typ zdvíhacích zariadení nie je veľmi „priateľský“ pre daný druh pomoci. Mobilné zdviháky sú často masívne, v byte sa s nimi ťažko manipuluje, zaberajú veľa miesta. Uloženie „pacienta“ do závesu je komplikované a časovo náročné. Celkový postup uloženia človeka sediaceho na zemi do závesu je pomerne zložitý proces.
■ Podlahový zdvihák pre tri užívateľské skupiny
Ako „padnutého“ vozičkára dvihnúť zo zeme jednoduchšie, efektívnejšie? Riešením je podlahový zdvihák americkej spoločnosti IndeeLift. Human Floor Lift (HFL) je revolučný výrobok vytvorený na pomoc jednotlivcom, ktorí padli na zem a nemôžu vstať bez asistencie inej osoby. Systém Indeflift HFL bol vyvinutý pre tri odlišné používateľské skupiny: rezidenčné (domáce) a komerčné využitie, profesionálnych zdravotníckych pracovníkov a pre pracovníkov záchranných zložiek.
Podlahový zdvihák HFL určený pre individuálne využitie je najľahší, s úsporným konštrukčným riešením. Kolieska v spodnej časti zariadenia umožňujú jeho bezproblémové presúvanie po byte alebo po chodbách zariadenia sociálnych služieb. Na americkom trhu stojí najpredávanejší Human Floor Lift (400) 2 195 dolárov (1 908,70 eur).
Človeka z podlahy zdvihne mechanizmom, ktorý je ovládaný asistentom. Ovládací panel však môže byť umiestnený tak, že zariadenie má „po ruke“ osoba, ktorá sa posadila na sedačku. Tým získava väčšiu samostatnosť. Bezpečnosť osoby na sedačke je zabezpečená sklopnými opierkami, na požiadanie má podlahový zdvihák aj bezpečnostný pás, aby sediaca osoba neprepadla dopredu.
Pre profesionálnu zdravotnú starostlivosť upravený HFL nahrádza ťažkopádny zdvihák používajúci pri prekladaní pacienta na posteľ alebo na vozík záves. Podlahový zdvihák HFL eliminuje riziko poranenia chrbta asistentom. Manipulácia s pacientom je bezpečnejšia ako pri použití závesu, keďže pri presune sa osoba nachádza vo vzduchu.
Pre havarijné záchranné zložky je HFL jednoduchým prenosným nástrojom navrhnutým špeciálne pre lekárske núdzové a výťahové asistenčné služby. Účinne umožní rýchle zdvihnutie a transport pacienta. Podlahový zdvihák HFL je vybavený všestrannými manipulačnými prvkami, ktoré umožňujú preloženie pacienta na všetky núdzové prístroje.
■ Zariadenie skonštruované pre rodičov dobíja trh
Podlahový zdvihák skonštruoval skúsený podnikateľ Steve Powell pôvodne pre svojich rodičov. Obaja majú viac ako 80 rokov a trpia svojimi „stareckými“ chorobami. Navyše, jeho otec sa už pohybuje ťažko a aj v dome sa mu stane, že zakopne a padne na zem. Keďže bývajú ďaleko od seba, musí sa spoliehať na susedov, ktorí však nie sú stále doma. A tak niekedy mnoho desiatok minút čaká na príchod „pomocnej ruky“.
Steve preto hľadal na trhu zariadenie, ktoré by postavilo otca na nohy a ktoré by jeho tiež nie najzdravšia mama dokázala ovládať. Nič vhodné však nenašiel. A tak sa rozhodol objavenú „dieru“ na trhu sám „zaplátať“. Začiatkom roku 2014 skonštruoval prvý prototyp. Postupne pribudlo päť zlepšených verzií. Už počas výroby testovacích podlahových zdvihákov sa Stene Powell rozhodol ponúknuť svoj výrobok na trh. Chcel pomôcť všetkým, ktorí padajú a majú problém postaviť sa.
A tak v závere roka 2014 vznikla spoločnosť IndeeLift, ktorá podlahový zdvihák Human Floor Lift začala ponúkať v troch účelových verziách. Záujem o ne potvrdzuje, že takáto „technická pomoc“ chýbala nielen v domácnostiach a sanatóriách. Profesionálnu verziu Human Floor Lift si kupujú hlavne hasičské zbory.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/unikatny-vozik-scewo/
https://www.vozickar.info/letmo-na-salone-zaziarilo/