Nadčasový projekt združenia DEUS pretvorí parkovací preukaz na inteligentného radcu
ČLÁNOK PONÚKA: Pohľad do neďalekej budúcnosti, ktorý odhalí výnimočné využitie najmodernejších informačných a komunikačných technológií. Projekt združenia DEUS totiž chce aplikovať inteligentné identifikačné prvky na vyhľadávanie voľných vyhradených parkovacích miest pre osoby so špecifickými potrebami v 150 mestách.
Túžite žiť v dobe, kedy vysoko inteligentné informačné a komunikačné technológie monitorujú každý parkovací preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím? A následne zašlú jeho majiteľovi správu, na základe ktorej efektívne využije „služby“ vyhradené osobám so špecifickými potrebami. Tak potom nikam neodchádzajte. Aj keď to znie neuveriteľne, takáto takmer futuristická pomoc (údajne) bude fungovať u nás doma, na Slovensku. Umožní to projekt združenia DEUS (DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska).
■ Lokalizácia, identifikácia, navigácia, detekcia
Vo finálnej podobe si projekt môžeme predstaviť ako aplikáciu, ktorá významne zjednoduší hľadanie voľného parkovacieho miesta. Obmedzí aj možnosti falšovania parkovacích preukazov osôb s ŤZP. Mestskú políciu tiež upozorní, že na mieste pre zdravotne postihnutého občana neoprávnene stojí iné vozidlo.
„Ak by sme mali prínosy novej služby „rozmeniť na drobné“, zdôraznili by sme niekoľko unikátnych funkcionalít vytváranej aplikácie. V prvom rade je to lokalizácia parkovacieho miesta pre osobu s ŤZP, ktorá umožní jeho vyhľadanie zodpovedajúce zadaným kritériám výberu (filtrovanie podľa zvolených vlastností) v okolí bodu záujmu. Súčasťou týchto správ bude aj informácia o reálnej obsadenosti daného parkovacieho miesta,“ približovala jednotlivé funkcie aplikácie Lenka Gajovská, projektová manažérka DEUS.
Uviedla tiež, že projekt združenia DEUS myslí aj na navigáciu k parkovaciemu miestu. Používateľ aplikácie využije funkciu zobrazenia trasy k danému miestu z jeho aktuálnej polohy. K dispozícii budú aj ďalšie používateľské informácie o parkovisku/parkovacom mieste – presná adresa, GPS súradnice, popis fyzických parametrov miesta ako napríklad povrch, sklon, orientácia), ako aj fotodokumentácia daného miesta.
Ako sme spomenuli už v úvode, ďalším významným prínosom pripravovaného riešenia je aj automatická detekcia/overenie oprávnenosti parkovania na vyhradenom parkovacom mieste ŤZP. To znamená, že v prípade detekcie neoprávneného parkovania systém zašle o tom informáciu mestskej polícii.
■ Inteligentné identifikačné prvky na parkovacom preukaze
Projekt združenia DEUS chce funkčnosť aplikácie zabezpečiť prostredníctvom senzorov, ktoré budú nainštalované na každom parkovacom mieste vyhradenom pre vozidlá osôb s ŤZP, ktorým bol vydaný parkovací preukaz. Dokopy by malo byť senzormi vybavených približne 5 500 parkovacích stojísk.
„Senzor bude „komunikovať“ aj s parkovacím preukazom umiestneným v aute. DEUS totiž navrhuje doplniť parkovacie preukazy osôb s ŤZP tokenmi – inteligentnými identifikačnými prvkami v podobe plastikových kariet. Podľa odhadov by tokenmi bolo doplnených asi 110-tisíc parkovacích preukazov. To zabráni ich falšovaniu, ktoré dnes predstavuje tak pre osoby s ŤZP, ako aj pre mestá a obce závažný problém,“ dozvedeli sme sa od Lenky Gajovskej.
Okrem toho dodala, že prístup k informáciám z centrálnej evidencie ŤZP parkovacích preukazov umožní pracovníkom mestskej polície kontrolovať platnosť parkovacieho preukazu overením jeho evidenčného čísla v databáze centrálnej evidencie. Mestská polícia tak bude môcť efektívne a adresne takéto priestupky riešiť.
Z doposiaľ uverejnených informácií je zrejmé, že projekt združenia DEUS môže byť úspešný jedine vtedy, ak sa do jeho realizácie zapojí dostatočný počet samospráv. A zdá sa, že záujem je dostatočný, pretože už v prvotnej fáze prieskumu potvrdilo záujem o zapojenie sa do projektu viac ako 50 miest, vrátane tých veľkých v kategórii nad 80 tisíc obyvateľov. Celkovo by sa do projektu mohlo postupne zapojiť približne 150 miest a väčších obcí.
■ Pilotné testovanie projektu v troch mestách
Projekt združenia DEUS by mal byť komplexne uvedený do praxe o dva roky. Štúdia uskutočniteľnosti projektu, ako je uvedené v úvode príspevku, už bola schválená. Projekt bude riadiacemu výboru pre Prioritnú os 7 Operačného programu Integrovaná infraštruktúra predložený v závere jesene tohto roka.
„Zavádzanie projektu do praxe si najprv vyžiada jeho pilotné testovanie v troch mestách. DEUS má ambíciu začať pilotnú fázu projektu v druhej polovici roku 2019. Otestujeme navrhované riešenie, odstránime prípadné nedostatky a celé riešenie pripravíme na plošné nasadenie. Predpokladáme, že začiatkom roku 2020 začneme s plošným rozšírením aj pre ďalšie mestá,“ uviedla Lenka Gajovská.
Do projektu zapojené mestské a obecné úrady získajú svoju vlastnú administrátorskú aplikáciu, prostredníctvom ktorej budú vedieť efektívne manažovať parkovacie miesta pre osoby s ŤZP v reálnom čase. Pre všetky skupiny používateľov bude fungovať kontaktné call centrum, ktoré bude v reálnom čase riešiť ich podnety a pripomienky. Aplikácia bude integrovaná s informačným systémom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré zodpovedá za centrálnu evidenciu vydaných parkovacích preukazov. Dáta z tejto evidencie budú k dispozícii aj pre ďalšie orgány a inštitúcie štátu a samosprávy.
SPOLOČNÁ APLIKÁCIA PRE VŠETKY DO PROJEKTU ZAPOJENÉ SUBJEKTY
Aby bolo nové riešenie pohodlné a efektívne pre samotných užívateľov, musí byť v čo najväčšej miere centralizované. Aplikácia musí zahŕňať parkovacie miesta čo najväčšieho počtu miest a obcí. Ak by totiž každá samospráva prevádzkovala vlastnú mobilnú aplikáciu, bolo by jej využitie značne obmedzené a nepohodlné.
„Málokomu by sa chcelo inštalovať si do mobilu množstvo rôznych aplikácií podľa mesta či obce, ktoré potrebuje navštíviť. Preto je oveľa lepšie, ak jedna aplikácia obsluhuje všetky parkovacie miesta pre osoby s ŤZP viacerých obcí a miest. Navyše, prevádzka vlastnej aplikácie by bola pre mnohé mestá ekonomicky príliš náročná,“ vysvetľoval technické zámery DEUS Adrián Belánik.
■ Relevantné osobnosti vyzdvihujú projekt združenia DEUS
Iniciatívu DEUS pozitívne vníma Tibor Kӧbӧl, podpredseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím v SR a volený zástupca vo Výbore pre osoby so zdravotným postihnutím Rady vlády SR. Našej čitateľskej verejnosti je známy ako predstaviteľ Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR, ktorá združuje viac ako 20-tisíc ľudí so závažnou nevyliečiteľnou chorobou. Po zoznámení sa s plánovanými zámermi projektu okrem iného povedal:
„Vítam tento projekt. Súčasný stav neriešenia problematiky spájajúcej sa s oblasťou zdravotného postihnutia je z nášho pohľadu veľmi vážny. A tento projekt má výborný predpoklad riešiť aspoň jeden z vážnych problémov. Deň čo deň sme nútení hľadať vyhradené parkovacie miesta a strácame pritom veľa času, ako aj peňazí. A osoby so zdravotným postihnutím zväčša patria do nízkopríjmovej skupiny občanov. Jednoznačne vnímame aj skutočnosť, že sú v obehu falšované či neplatné parkovacie preukazy. Myslím si, že ich obmena za preukazy s ochranným prvkom alebo čipom by dokázala eliminovať ich počet.“
Projekt združenia DEUS potešil aj Zuzanu Stavrovskú, Komisárku pre osoby so zdravotným postihnutím a členku Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím Rady SR. Okrem iného aj preto, lebo úrad mal možnosť byť pri jeho príprave. Komisárka na projekt združenia DEUS reagovala slovami:
„Evidujeme reálne podnety, ktoré poukazujú na to, že ľudia, ktorí sú držiteľmi parkovacích preukazov, nemajú kde parkovať. Vidím veľký prínos celého pripravovaného systému okrem možnosti nájsť jednoduchšie parkovacie miesto aj v tom, že nám zmapuje, či Vyhláška č. 532/2002 Z. z. naozaj odzrkadľuje potrebu, ktorá je v nej uvedená a či tie štyri percentá určené ako parkovacie miesta pre osoby s ŤZP sú v dostatočnom počte.“
■ Drukujeme všetkým, ale sme veľmi opatrní optimisti
Aj my sa pripájame k tým, ktorí nadšene vítajú uvedenú iniciatívu. Drukujeme všetkým, ktorí sú do realizácie projektu DEUS zapojení, aby plánované zámery do bodky naplnili. Slovensko by sa tak odrazu stalo lídrom vo využívaní moderných technológií v prospech ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.
Avšak vzhľadom na viaceré nedokončené celonárodné projekty na Slovensku, sme veľmi opatrní optimisti. Budeme preto pozorne sledovať, či táto progresívna informačná a komunikačná technológia o dva roky skutočne „ožije“. A začne slúžiť ľuďom, pre ktorých sú vyhradené parkovacie miesta nevyhnutnou súčasťou ich mobility.
Foto: Parkujúce autá
KTO JE KTO
DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska (DEUS) je záujmové združenie právnických osôb, založené Ministerstvom financií Slovenskej republiky (MF SR) a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Zo zakladajúcej listiny je hlavným predmetom činnosti DEUS podpora a propagovanie procesov informatizácie a elektronizácie vo verejnej správe, s dôrazom na územnú samosprávu a zabezpečovanie nevyhnutnej informačno-komunikačnej podpory pre územnú samosprávu. DEUS vybudoval a prevádzkuje systém pre elektronizáciu agendy miest a obcí Dátové centrum obcí a miest (DCOM). V súčasnosti spolupracuje so siedmimi certifikovanými dodávateľmi informačných systémov, s ktorými spolu modernizuje pôvodné systémy v obciach. Združenie participuje na tvorbe legislatívy a zároveň všetky platné zmeny v legislatíve automaticky zapracováva. Činnosť DEUS je regulovaná zákonom.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/tema-komisar-pre-osoby-so-zdravotnym-postihnutim/
https://www.vozickar.info/zitnanska-pre-osoby-so-zdravotnym-postihnutim/
https://www.vozickar.info/o-pristupnosti-slovakov-nepotesil/
https://www.vozickar.info/eurokluc-na-slovensku-pod-drobnohladom/