Lukáš Hirko po zranení mozgu ušiel hrobárovi z lopaty
ČLÁNOK PONÚKA: Pohľad na život vojenského veterána, ktorého zasiahli črepiny po raketovom útoku v Afganistane. Lukáš Hirko napriek „porazeneckým“ prognózam lekárov ťažké zranenie prežil a jeho zdravotný stav sa postupne zlepšuje.
V českom časopise Můžeš pre zdravotne hendikepovaných sme si prečítali jeden, žargónom dnešných tínedžerov povedané, „hustý“ článok. Je o novodobom vojenskom veteránovi. Vojenskí lekári, keď ho doviezli s črepinami zapichnutými do mozgu, sa vyjadrili, že ten vojak prakticky už len zomiera. Ešteže ich desiatnik Lukáš Hirko (24) nepočul… Alebo počul, ale rozhodol sa nesplniť rozkaz, ktorý znel ako svišťanie kosy v rukách Smrtky.
■ Na raketový útok nestihol reagovať útekom
Lukáš Hirko mal za sebou dva náročné kurzy prežitia v Alpách a Francúzskej Guyane. Na svojej tretej vojenskej misii slúžil v Afganistane. Ako profesionál, príslušník 10. provinčného rekonštrukčného tímu bol zaradený na základňu Shank v provincii Lowgar, ktorá často bola terčom povstaleckých mimovládnych ozbrojených skupín. Zlomovým okamihom jeho života sa stal 7. september 2012. V ten deň sa v ranných hodinách znovu rozozvučali poplachové sirény – raketový útok!
Prvú pomoc mu hneď na mieste poskytli jeho kamaráti a zdravotníci. Potom bol prevezený na poľné obväzište v Logar, odkiaľ putoval do Kábulu. Tri hodiny po incidente sa Lukáš podrobil prvej operácii a do 24 hodín bol transportovaný do pražskej Ústrednej vojenskej nemocnice. Bol na tom však naozaj zle. Aj podľa českých lekárov prakticky umieral.
Lukáš dlho ležal vo vigilnej kóme (apalický syndróm), čo je stav špecifického bezvedomia. Pacient má síce otvorené oči, ale spočiatku nedokáže komunikovať, mimikou ani verbálne. Potvrdilo sa, že lekári dnes dokážu zachrániť život, mnohokrát aj pri devastačnom poranení mozgu. Avšak na budúcu kvalitu života pacienta už nemajú priamy vplyv.
Príbeh L. Hirka však potvrdil ešte jednu „učebnicovú“ poučku – cielená neurorehabilitácia dokáže dosiahnuť zásadné zlepšenie zdravotného stavu. V mnohých prípadoch je však nemenej dôležitá následná systematická starostlivosť, často sa odvíjajúca hlavne od aktivity rodiny pacienta. Našťastie pre Lukáša, to jeho rodina pochopila, zomkli sa všetci dokopy, aby mu čo najúčinnejšie pomáhali.
■ Lukáš Hirko dosiahol výrazné zlepšenie vďaka rodičom
Zásadný bol pre Lukáša pobyt v sanatóriu v Klimkoviciach. Rehabilitácia sa výrazne zintenzívnila, čo sa prejavilo vo viditeľnom zlepšení jeho zdravotného stavu. Tu si tiež Lukáš prvý raz začal uvedomovať, čo sa s ním vlastne deje.
„Uvažoval som, čo bude ďalej. Nemohol som vtedy ani hovoriť, tak som si v hlave trénoval rozhovory. Prvé slová som dokázal povedať až po siedmich mesiacoch,“ hovorí dnes už celkom bez problémov Lukáš Hirko. Zároveň zdôrazňuje, že len vďaka rodičom sa dokázal tak výrazne posunúť dopredu. Nikdy nemal žiadne preležaniny alebo zlomeninu, je im za účinnú starostlivosť veľmi vďačný.
Lukáš dnes žije v dome s rodičmi neďaleko Frýdku-Místku. Jazdí sám na vozíku a aj keď ešte nie je úplne samostatný a nie je ani koniec všetkým operáciám, jeho poúrazové problémy postupne ustupujú. Intenzívne rehabilituje v domácej telocvični, až ho musí otec niekedy krotiť, aby sa neprepínal. S pomocou chodítka už dokáže urobiť prvé kroky. Jeho vôľa, odhodlanie, športový duch a fyzický fond z minulosti sú mu teraz veľkými pomocníkmi.
Veľkú radosť Lukášovi robí kontakt s kamarátmi v zbrani. Jeho spolubojovníci ho stále považujú za jedného zo svojich, všemožne ho podporujú, navštevujú a pozývajú na stretnutie. Celá rodina si pochvaľuje prístup nielen ostatných vojakov z jednotky, ale aj armády ako celku.
„Je ťažké povedať, či sme mali šťastie na konkrétnych ľudí, ale vždy sme cítili podporu. Štát však na takéto prípady nie je pripravený. Je to podobné ako v USA vo vojne s Vietnamom. A to už nehovorím o spoločenskom prístupe k novodobým veteránom – vďaka, úcta, poďakovanie. Toho zatiaľ veľa nie je,“ hodnotí poúrazové roky Lukášov otec Jiří Hirko.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/m-skombar-spisovatel-na-posteli/
https://www.vozickar.info/film-narodeny-4-jula-zrodenie-pacifistu/
https://www.vozickar.info/jeff-bauman-obet-terorizmu/
https://www.vozickar.info/hilary-listerova-sen-o-troch-moriach/