So zdravotným postihnutím na trhu práce (3)
Prvé dve uverejnené časti rozhovoru o zriaďovaní chránenej dielne/chráneného pracoviska mali takpovediac oficiálny charakter. Zoznámili sme sa s úradnými a právnymi podmienkami, ktoré musí dodržať každý, kto chce vytvoriť špecializované pracovné miesta pre zdravotne hendikepovaných ľudí.
Marcela Václavková Konrádová z občianskeho združenia Prístav nádeje o zriaďovaní takýchto pracovísk prednáša, pomáha ich zakladať a preto má mnohé skúsenosti aj z praktickej realizácie celého tohto procesu. Preto sme ju tentokrát požiadali o rady zo „života“, ktoré v zákonoch a interných smerniciach úradu práce, sociálnych vecí a rodiny nenájdeme.
- Takže, predstavte si, že som sa rozhodol zriadiť chránenú dielňu. Na stránkach Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) som si našiel potrebné informácie, preštudoval s tým súvisiace právne normy. Aký by mal byť ďalší môj krok?
– Navštívte referenta príslušného úradu práce, ktorý má uvedenú problematiku v správe, aby ste zistili aktuálne výšky príspevkov, rôzne úpravy v ich vyplácaní, ktoré podliehajú metodickým zmenám podľa interných smerníc ÚPSVR. Tiež si vyžiadajte aktualizované formuláre žiadosti. Potom si vypracujte finančnú analýzu, ktorá napovie, či zriadenie chránenej dielne bude rentabilné. V rámci finančnej analýzy by ste si mali urobiť plánovaný cash-flow, vypracovať analýzu nákladov a príjmov, bod zlomu, prípadne štúdiu realizovateľnosti a business plán.
- Fajn, počúvol som vás. A moje prepočty mi „prezradili“, že nápad vytvoriť chránenú dielňu je dobrý. Idem do toho.
– V takom prípade by ste si mali nájsť vhodné priestory, v ktorých vytvoríte chránenú dielňu. Pozor na podmienky, ktoré musí ten-ktorý priestor podľa účelu podnikania spĺňať vzhľadom na následné zamestnávanie osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Skontaktujete sa preto s príslušným pracovníkom regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) a požiadajte ho, aby vám poradil ako postupovať pri podaní žiadosti o povolenie na založenie chránenej dielne. Ideálna je konzultácia spojená s návštevou vami vybraných priestorov, aby ste ich vedeli upraviť do požadovanej kvality.
- Tento kontakt je zrejme dôležitý, pretože v predchádzajúcom rozhovore ste uviedli, že až po vydaní kladného posudku z RÚVZ úrad práce prizná postavenie chránenej dielne.
– Presne tak, kladný posudok RÚVZ je povinnou prílohou podľa § 55 zákona č. 5/2004 Z. z. Celý proces vydania takého posudku trvá minimálne mesiac. Ak chcete použiť priestory, ktoré nie sú skolaudované ako nebytové alebo chcete vyčleniť časť bytových alebo domových priestorov na prevádzku, musíte si podať vopred ešte žiadosť o zmenu účelu bytového priestoru na nebytový. V takom prípade rátajte až s dvoma mesiacmi, dokedy RÚZV vydá posudok.
- Všetky popisované kroky som zvládol, takže mám vyhrané. Môžem začať podnikať.
– Ešte stále máte pred sebou viacero úloh. Popri realizácii predošlých krokov musíte priebežne hľadať osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, vašich budúcich zamestnancov v zoznamoch evidovaných nezamestnaných vo vašom regióne, prípadne prostredníctvom agentúr podporovaného zamestnávania. Následne by ste mali uskutočniť prijímacie pohovory a s vybranými kandidátmi uzatvoriť pracovné zmluvy. Dávajte však pozor na to, aby dátumy prijatia do zamestnania nekolidovali s dátumami uzatvorenia dohody o poskytovaní štátnych príspevkov, pretože tie dostávate len a výlučne na novovytvorené pracovné miesto. Preto nemôžete zamestnať človeka so zdravotným postihnutím ani deň pred podpísaním dohody s úradom práce.
- V poriadku, na toto si dám pozor. Čo však robiť v prípade, že mi agentúra ponúkne človeka, ktorý nie je evidovaný na úrade práce?
– Dobrá otázka, pretože do chránenej dielne môžete prijať len tých, ktorí sú evidovanými uchádzačmi o zamestnanie. Aj kvôli takejto komplikácii musíte hľadať pracovníkov s dostatočným časovým predstihom. Takže, ak záujemca o prácu v chránenej dielni nie je v evidencii úradu práce, pošlite ho zaevidovať sa. Aspoň mesiac by mal byť v „kuratele“ úradu práce, aby boli zákonom stanovené podmienky pre poskytnutie žiadaného príspevku dodržané.
- Po splnení ďalších povinností vo vzťahu k sociálnej a zdravotnej poisťovni, daňovému úradu, obchodnému registru či inšpektorátu práce, ktoré musí splniť každý podnikateľ, teda začnem podnikať. Čo mi na záver ponúknete z množstva praktických rád, ktoré ste získali pri zakladaní a začiatkoch podnikania?
– Jednoznačne odporúčam, aby ste nepodcenili regionálnu podporu a miestnu samosprávu, ktorá má styk s verejnosťou. Poproste ich, aby vám pomohli zaradiť sa, dostať sa do kontaktu a povedomia ich občanov, pretože každá aj regionálna kultúra má svoje špecifiká. Častou chybou chránených dielní je nesprávna cenotvorba výrobkov a služieb, zlý marketingový manažment, starostlivosť o zákazníka, rovnako ako aj nevhodná kvalita poskytovaných služieb a výrobkov. Veľmi vhodné sú konzultácie s úspešnými podnikateľmi vo vašom okolí, ktorí majú už znalosť trhu a môžu pomôcť vyhnúť sa viacerým chybám.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/so-zdravotnym-postihnutim-na-trhu-prace-1/
https://www.vozickar.info/so-zdravotnym-postihnutim-na-trhu-prace-2/
https://www.vozickar.info/praca-ohrozuje-davky-poskytovane-tzp-1/
https://www.vozickar.info/praca-ohrozuje-davky-poskytovane-tzp-2/
https://www.vozickar.info/praca-ohrozuje-davky-poskytovane-tzp-3/
https://www.vozickar.info/zeman-slovensky-zakon-tresta-aktivitu/
Kto je kto
Marcela Václavková Konrádová je doktorkou filozofie v odbore sociálna práca, magisterkou sociálnej pedagogiky, certifikovanou manažérkou a mediátorkou v SR. Pôsobila a pôsobí vo viacerých občianskych združeniach. Vedie občianske združenie Prístav nádeje, zriadila a pomáha zriaďovať chránené dielne a pracoviská v SR, prednáša. V uplynulom období získala ocenenie Filantrop napriek hendikepu za rok 2014, Cenu primátora Banskej Bystrice (2013), bola nominantkou na ocenenie Inšpirujúca žena (2013). Získala ocenenie Srdce na dlani (2013) za venovanie času, schopností a energie v prospech iných ľudí a svojej komunity v Banskobystrickom samosprávnom kraji v kategórii Dobrovoľníctvo v rozvoji komunity (2013). V súťaži E – ženy 2013 v kategórií „Ženy, ktoré podnikajú off-line a majú firemnú webovú stránku“ získala 1. miesto a špeciálnu cenu Gabiky Revickej a Moniky Jakubeczovej za mimoriadne inšpiratívny príbeh a silu osobnosti (2014). No okrem týchto ocenení je pre ňu tým najväčším zadosťučiním uplatnenie sa osoby so zdravotným postihnutím v práci, jej osobnostný rozvoj a prínos pre spoločnosť.